Menu Close

Papież: Aż do czasów Benedykta XVI sprawy pedofili w Kościele były tuszowane

PiS na wojnie z Franciszkiem? Papież nie tylko powiedział – w kontekście Wojtyły – że w tamtych czasów tuszowanie pedofili i przenoszenie księdza pedofila było normą w kościele katolickim, ale dodał też, że zmiana podejścia do tych spraw nastąpiła dopiero za Benedykta XVI, którego Franciszek nazwał odważnym.

Wczoraj w argentyńskim „La Nacion” ukazał się wywiad z papieżem Franciszkiem, który zapytany o skandal, który wybuchł w Polsce po wyemitowaniu filmu dokumentalnego pokazującego, że Karol Wojtyła tuszował pedofilię, odpowiedział:

Takie były czasy. Aż do skandalu w Bostonie (w 2002 r. – przyp. red), wszystko było ukrywane. Kiedy wybuchł skandal w Bostonie, Kościół zaczął dostrzegać ten problem. Kościół zawsze wyjaśniał te sprawy, a rozwiązanie polegało na przeniesieniu księdza lub w najgorszym przypadku na jego zdegradowaniu, ale bez wywoływania skandalu. (…) Kościół tak robił, tuszował, przenosił księdza (…). Takie były czasy. (…) Dzięki Bogu, że Benedykt jako pierwszy odkrył sprawę legionistów.

Screen – wywiad z Franciszkiem w „La Nacion”

Do poznania pełnej prawdy o tuszowaniu pedofili przez Wojtyłę potrzebny jest dostęp do archiwów kościelnych. Jak na razie badacze opierają się głównie na zeznaniach świadków oraz archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Jednak krakowska kuria zablokowała dostęp do swoich archiwów zarówno badaczom świeckim jak i duchownym. Czy poznamy kiedyś pełną prawdę na ten temat?

 

Źródło: https://www.lanacion.com.ar/el-mundo/entrevista-de-la-nacion-con-el-papa-francisco-la-ideologia-del-genero-es-de-las-colonizaciones-nid10032023/