Menu Close

Młodzi wykopią PiS?

Młodzi mają dość PiS-u – tak wynika ze wszystkich badań. Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości widać zmianę w tendencjach wyborczych wśród osób w wieku 18-24 lata, także w kwestii w ogóle udziału w wyborach.

Za obecnych rządów PiS mamy obecnie największy odsetek młodych dorosłych, którzy deklarują chęć udziału w wyborach. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wyraźnie widać, że młodzi nie chcieliby mieć PiS u władzy na kolejne lata.

Gdyby o wyniku w wyborach decydowali młodzi, PiS nie miałby szans na pozostanie przy władzy. Od lat PiS przegrywał w najmłodszej grupie wiekowej wyborców. Obecnie tendencja ta jeszcze bardziej się nasiliła.

W poprzednich wyborach parlamentarnych wśród wyborców w wieku 18-29 lat na Lewicę głosowało 23% kobiet i tylko 14% mężczyzn. Konfederację poparło z 28% mężczyzn z tej grupy wiekowej i tylko 11% kobiet. Koalicję Obywatelską poparło 27% kobiet i 20% mężczyzn. Natomiast na PiS głosował zaledwie co czwarty młody wyborca.

W sondażu z 2021 r. w grupie wiekowej 18-24 lata zwyciężyła Polska 2050 – 17%, drugie miejsce ex aequo zajęły Lewica i Konfederacja – po 14%, tuż za nimi KO – 13%. Na PiS swój głos chciało oddać zaledwie 8% młodych wyborców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *