Menu Close

Kindergeld i Elterngeld czyli 500+ po niemiecku

Od 192 do 223 euro na dziecko wynosi w Niemczech tzw. Kindergeld, czyli odpowiednik polskiego 500+. Do tego rodzice mogą starać się o zasiłek wychowawczy, który wynosi około 2/3 wynagrodzenia rodzica sprzed narodzin dziecka.

Kindergeld w Niemczech jest bezpośrednim odpowiednikiem polskiego 500+. Różnice między świadczeniami są jednak znaczące. W Niemczech Kindergeld przysługuje na każde dziecko (w Polsce nie przysługuje na pierwsze dziecko), a to decyduje o tym, że niemiecki Kindergeld, w odróżnieniu od polskiego 500+, może mieć rzeczywiście pewne znaczenia w walce z niżem demograficznym.

W Niemczech wysokość świadczenia Kindergeld uzależniona jest od liczby dzieci, natomiast w Polsce świadczenie 500+ jest zawsze wypłacane w tej samej wysokości (nie licząc brak świadczenia na pierwsze dziecko). Wysokość świadczenia Kindergeld w Niemczech w roku 2017 wynosi odpowiednio: 192 euro (na pierwsze i drugie dziecko), 196 euro (na trzecie dziecko) i 223 euro (na czwarte i każde kolejne dziecko).

Elterngeld jest natomiast zasiłkiem przysługującym rodzicowi, jeśli ten zdecyduje się na rezygnację z pracy aby wychowywać dziecko. Zasiłek można otrzymywać aż do 14 miesiąca życia, a jego wysokość uzależniona jest od zarobków rodzica w 12 miesiącach poprzedzających narodziny dziecka i wynosi od 65 do 67 procent wynagrodzenia rodzica. Elterngeld przysługuje wszystkim rodzicom, których roczne dochody nie przekraczają limitu wynoszącego 500 000 euro.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *